تبلیغات
هر آنچه از مدیریت میخواهید - تغییر وسازمان
هر آنچه از مدیریت میخواهید
مدیریت یعنی كاركردن از طریق دیگران با هنر انجام دادن كارها از طریق آنان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تغییر وسازمان

تغییر وسازمان

مقدمه
امروزه اعمال تغییرات مناسب یكی از عوامل مؤثر در موفقیت هر سازمانی‌ محسوب می‌شود. الوین تافلر در موج سوم می‌گوید:

" جهان و محیط اطرافمان در حال تغییر است و در چنین شرایطی هیچ چیز خطرناك‌تر از دل بستن به كامیابی‌های دیروز نیست".

سازمان های چابك فراتر از انطباق با تغییرات می اندیشند و بخاطر نوآوری ها و شایستگی هایشان متمایل به استفاده از فرصت‌های بالقوه در یك محیط متلاطم و كسب یك موقعیت ثابت می باشند. لذا افراد شاغل در چنین سازمانی باید نگرش مثبتی نسبت به مساله تغییر داشته باشند تا از این طریق توان بقاء سازمان در بازارهای رقابتی امروزی را حفظ كنند.
عدم توجه به آثار تغییر در یك روند در حال اجراء ممكن است بسیار پرهزینه باشد. لذا بهتر است بدانیم كه چگونه روند تغییرات را تعیین كرده و پروژه تغییر را پیش ببریم. زیرا تغییر كلیه جنبه‌های زندگی كاركنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اتخاذ یك رویكرد آینده‌نگر است كه به كمك آن می‌توان عناصر مثبت تغییر را توسعه داده و سازمان را به سرمنزل مقصود رساند.

مقاومت در برابر تغییر
یکی از دستاوردهای بسیار مستند در مورد رفتار فرد و سازمان اینست که سازمان و اعضای آن در برابر تغییر ایستادگی( مقاومت) می‌کنند. هنگامی كه ایده تغییر مطرح می‌شود، كاركنان بطور خودكار به آثار این تغییر روی خودشان می‌اندیشند و در نتیجه مقاومت زیادی نسبت به تغییرات نشان می‌دهند. این مقاومت می‌تواند به یكی از دلایل زیر باشد:

o موفقیت‌های گذشته
o چشم‌پوشی از واقعیت
o احساس آشنایی با روش‌های كار موجود و وحشت از پدیده ابهام در مورد تغییر
o عوامل اقتصادی
o سطحی از حس ایمنی، امنیت و اطمینان كه به واسطه تجربه، استانداردها و رقبا ایجاد شده است.

پیتر دراكر می‌گوید:" بزرگترین خطر هنگام بوجود آمدن تغییرات، خود تغییرات نیستند بلكه عمل كردن به منطق دیروز است". لذا برای تأثیر اثربخش بر كاركنان و غلبه بر مقاومت‌ها بهتر است هنگام مطرح نمودن ایده تغییر، پیش‌داوری‌ها، جبهه‌گیری‌ها، مسائل رفاهی و روش‌های سنتی را نیز مد نظر قرار دهیم.

مدیریت تغییر
دانشمندان مدیریت، مساله تغییر را از جنبه‌های گوناگون مورد توجه قرار داده‌اند. كورت لوین دیدگاه سه مرحله‌ای شامل: خروج از انجماد – تغییر – و سپس انجماد مجدد و بازگشت به ثبات و پایداری را ارائه داده است.
جیم اندروود، یك سری از تغییرات جزئی را به جای جهش‌های بزرگ پیشنهاد داده كه به اندازه، تعداد و مراحل آن بستگی دارد. همچنین جان برامهام اشاره كرده كه تغییرات شامل فراگیری مراحل جدیدی است كه ممكن است در كاركنان به ترس از بی‌كفایتی منجر شود. كنت بلانچارد مراحل ششگانه‌ای شامل: اطلاعات، كاركنان، عملكرد، تماس، تشریك مساعی و اصلاح را ارائه داده كه آموزش و بازنگری بر مهارتها را به عنوان كلید فعال كننده تغییر مشخص می‌كند.

مدل آدكار(ADKAR) نیز بوسیله پروسی در سال 2000، بعد از تحقیق برروی 700 شركت كه اقدام به اجرای پروژه‌های تغییر كرده بودند، طراحی شده است. پیاده‌سازی مدل ادكار برای سازمان وكاركنان به ما نشان می‌دهد كه كجای فرایند تغییر بوده و چه گامهایی برای حفظ مداومت تغییر و پیشروی حرفه‌ای آن در یك محیط كسب و كار در حال تغییر مورد نیاز است. در عرصه مدیریت تغییر علاوه بر بكارگیری چنین ابزارهایی، به یاد داشتن موارد زیر نیز مفید می‌باشد:

أ‌- ارزیابی پیچیدگی: در فرایند اعمال تغییر بهتر است برآورد واقع‌بینانه‌ای از میزان پیچیدگی آن داشته و بدانیم كه این تغییر بر چه كسانی تاثیر مستقیم و غیرمستقیم خواهد داشت. زیرا « عوامل تغییر» كه در موقعیت‌های كلیدی قرار دارند نقش بسیار مهمی را در فرآیند تغییر ایفا می‌كنند.
ب‌- مشاركت دادن افراد: بزرگترین چالشی كه پیش روی مدیران قرار دارد غلبه بر موانع( به ویژه موانع احساسی) موجود بر سر راه پذیرش تغییرات است. هرچند كه با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان بسیاری از مشكلات را پیش‌بینی كرد، اما با این وجود لازم است كه در مورد نحوه مشاركت كاركنان در ایجاد تغییرات به دقت برنامه‌ریزی نمود. حتی می‌توان یك صندوق پیشنهادات اختصاصی برای پروژه تغییر در نظر گرفت.
ت‌- انتخاب زمانبندی مناسب: برنامه‌ریزی ایجاد تغییر باید مرحله به مرحله باشد تا افراد راحت‌تر آن را بپذیرند و انجام دهند.
ث‌- تهیه برنامه اجرایی: بهتر است بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده و مد نظر قرار دادن نظرات افرادی كه از برنامه مذكور تاثیر می‌پذیرند، یك برنامه اجرایی دقیق تهیه كنیم. پس از تهیه برنامه اولیه تغییر بهتر است درمورد مزیت‌ها و مضرات آن بیندیشیم. این برنامه اجرایی باید روشن و مختصر تهیه شده و بصورت منظم بازنگری شود.
ج‌- پیاده‌سازی آزمایشی و كنترل برنامه‌ها: پیاده‌سازی آزمایشی طرح به همراه یك نظارت ساختاریافته می‌تواند موجب تقویت و بهتر شدن برنامه‌ریزی كلی تغییر شود. زیرا همیشه بدون آزمایش دقیق و كنترل مكرر، میزان ریسك برنامه‌ها افزایش یافته و نتایج آنها نامطلوب خواهد بود.
ح‌- اطلاع‌رسانی در مورد تغییر: برای یك شروع خوب، اطلاع‌رسانی بسیار حائز اهمیت است و صداقت در اطلاع‌رسانی نه تنها بهترین سیاست، بلكه تنها سیاست است.
خ‌- فرهنگ‌سازی و ایجاد تعهد: فرهنگ یك سازمان از رفتار افراد شاغل در آن شكل می‌گیرد و سپس به نوبه خود بر نحوه رفتار آنها تاثیر می‌گذارد. با ایجاد و افزایش تعهد در كاركنان از طریق تشكیل جلسات مستمر و ایجاد سیستم‌های ارتقای انگیزه و مشاركت می‌توان افراد را به حمایت از پروژه تغییر ترغیب نموده و فرهنگ سازمان را هدایت نمود.
د‌- نظارت بر پیشرفت: ارزیابی دقیق و مكرر از پیشرفت برنامه تغییر برای حصول اطمینان از اثربخش بودن آن ضرورت دارد. صرف‌ تهیه یك سری اعداد و ارقام در فواصل زمانی منظم كافی نیست و بهتر است كه عوامل نامحسوس‌تر را نیز مورد توجه قرار داده و سپس هر دو را با موفقیت‌های مورد انتظار مقایسه كنیم.
ذ‌- بازنگری پیش‌ فرض‌ها و اعمال تغییرات لازم: برنامه‌های تغییر غیرقابل تغییر نیستند و مدیران موفق علاوه بر زمان حال، برای آینده نیز برنامه‌ریزی و تغییر را به بخش مهمی از فرهنگ سازمانی خود تبدیل می‌كنند. زیرا اگر این برنامه‌ها تغییر پیدا نكنند این احتمال وجود دارد كه افراد در بلند مدت به تدریج شور و اشتیاق خود را از دست بدهند و از طرفی سنخیت برنامه با نیازهای روز از بین برود.

نتیجه گیری‏
برای اعمال تغییر در سازمان ‏فرهنگ سازمانی ، استراتژی ها، اهداف کوتاه مدت و بلندمدت سازمان، تکنولوژی و اطلاعات نقش بنیادین ایفا می‌کنند. لذا به منظور پیاده‌سازی تغییر بایستی زیرساخت‌های اصلی آن فراهم شود تا ‏سازمان قادر باشد با توجه به محیط در حال تغییر یک استراتژی کسب و کار مناسب را تدوین نماید.

BHW
1396/01/25 14:01
What i don't realize is actually how you're no longer actually a lot more neatly-favored than you may be right
now. You are so intelligent. You understand therefore considerably when it comes to this subject, made me
in my view imagine it from a lot of numerous angles.
Its like women and men don't seem to be interested except
it's something to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs
excellent. Always handle it up!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

دریافت کد تاریخ شمسی

درباره وبلاگ

در كارهای كارمند بنگر و چون آنان را آزمایش كردی به كار گیر، نه از راه بخشش و خودكامگی؛ بطور دلخواه اینان را از میان اهل تجربه تعیین نما، زیرا آنها در سنجش عواقب كارها بیناترند.

حضرت علی (ع)
مدیر وبلاگ : ابراهیم براتی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

دریافت کد جدول لیگ برتر فوتبال ایران و جهان

// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);