تبلیغات
هر آنچه از مدیریت میخواهید - تعالی سازمان
هر آنچه از مدیریت میخواهید
مدیریت یعنی كاركردن از طریق دیگران با هنر انجام دادن كارها از طریق آنان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تعالی سازمان


 

نقش اطلاعات و دانش در مدل تعالی سازمانی

قاسم مالکی، دكترفرید به آذین، دكتر رضا حسنوی

 

 

 

 

مقدمه
در سالهای اخیر، توجه به اطلاعات و دانش بعنوان سرمایه های مهم سازمانی، مورد عنایت پژوهشگران بسیاری بوده است. به گونه ای كه در مدل های اندازه‌گیری تعالی سازمانی نیز به آن توجه ویژه شده است . در كنار رویكردهای مختلف سازمانها در معیار های رهبری ، استراتژی ، منابع انسانی ، شراكتهای بیرونی ، منابع مالی ، تجهیزات و فناوری ؛ نحوه و چگونگی مدیریت بر اطلاعات و دانش در سازمان، نیز از جمله معیار های مهم در بخش توانمندسازهای مدل تعالی سازمانی
EFQM محسوب می شود كه در ارزیابی سازمانها مورد توجه و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. بررسـی اینكه سازمانها چگونه اطلاعات و دانش خود را مرزبندی كرده و فرایندهای مدیریت بر آنها را در راستای یكدیگر طراحی و پایش می كنند، همواره از دغدغه های اساسی ارزیابان در فرایند ارزیابی و ارائه گزارش بازخورد قابل استفاده برای سازمانهای ارزیابی شونده، به حساب می آید . از طرف دیگر با توجه به اینكه اصولا” سرمایه های فكری و اطلاعاتی به گونه یك شاخص كمی به صورت دقیق در نتایج كلیدی عملكرد سازمانها قابل اندازه گیری نیستند، میزان اهمیت و توجه به مدیریت بر اطلاعات و دانش را برای سازمانها، شفاف نكرده است . اگر چه تعداد مقالات ، پتنتهای به ثبت رسیده، گزارشها و یاداشتهای فنی تدوین شده می تواند بعنوان شاخصهای كمی در تولید دانش و مدیریت بر اطلاعات مورد توجه باشد؛ ولی با توجه به وجود دانشهای پنهان كه بخش قابل توجهی از دانشهای سازمانها را تشكیل می دهد ، مستندات ثبت و ارائه شده توسط كاركنان، تنها بخشی از دانش روشن سازمانها را نشان می دهد و نمی‌تواند معیار كامل و دقیقی برای ارزیابی كل دانش و اطلاعات سازمان قلمداد شود .

 

مدل تعالی سازمانی EFQM
در اواخر دهه 1980 و هنگامی كه اقتصاد اروپا در معرض تهدید گسترش بازارهای خاور دور به ویژه ژاپن قرار داشت ، نخستین بار بود كه مدیران عامل 14 شركت چند ملیتی اروپا ، كه نماینده هفت میلیون كارمند بودند ، گرد هم آمدند و تمام روز به كار پرداختند . حفظ تمركز این14 مدیر در تمام روز، مانند نگهداشتن تعدادی قورباغه در یك چرخ دستی است. براین اساس برنامه باید مهم بوده باشد كه آنها را مجاب به دستیابی به یك اتفاق نظر و تصمیم گـیری درمورد تشكیل بنیاد مستقلی متشكل از اعضاء برای پرورش آگاهی ، آموزش مدیریت و ایجاد انگیزه و نیز تایید دستاوردها كرده باشد. (منبع شماره 1)

بنیاد EFQM در سال 1989 تاسیس و توسط كمیسیون اروپا تایید شد . در سال 1991 ، الگوی EFQM شكل گرفت و پس از آن نخستین جایزه كیفیت اروپا در سال 1992 ارائه شد .از آن زمان به بعد ، این مدل تعالی بطور منظم بازنگری و روزآمد شده است تا بهترین تفكر های مدیریتی و عملكردهای اثبات شده را منعكس سازد . اگر چه مدلهای دمینگ، مالكوم بالدریج و EFQM معروفترین مدلهای تعالی سازمانی هستند ولی کشورهای دیگری هستند که مدلهای ویژه‌ای را برای خود توسعه داده اند . البته مدلهای توسعه داده شده غالباً از مدلهای معروف یادشده الهام گرفته شده است.جوایز ملی کیفیت در سطح جهانی با اقتباس از این مدل ها ، براین واقعیت تأکید دارند که بقاء در رقابت مستلزم بهبود مستمر عملکرد در مقیاس جهانی است. این مدلها با ارائه معیارهای ارزیابی‌، خطوط راهنمایی را برای سازمان ایجاد می کنند تا پیشرفت و عملکرد خود را در زمینه کیفیت و تعالی سازمانی اندازه گیری كند .در كشور ما نیز مدیران مربوطه، با الهام از مدل تعالی بنیاد كیفیت اروپا جوایز، مانند :جایزه ملی بهره وری، جایزه ملی كیفیت - جایزه كیفیت وزارت دفاع را درنظر گرفته اند و همه ساله با ارزیابی واحدهای صنعتی ، نظامی و خدماتی سعی در بالا بردن سطح توانمندیها و بهبود عملكرد سازمانها دارند. این مدل از 9 معیار اصلی و 32 زیر معیار تشكیل شده است ، كه یكی از زیر معیار‌ها به گونه مستقیم به ارزیابی مدیریت بر دانش و اطلاعات در سازمانها اختصاص دارد .در ادامه اهمیت اطلاعات و دانش را در مدل تعالی EFQM مورد بررسی قرار می دهیم .

 

اهمیت اطلاعات و دانش در ارزشهای مدل تعالی EFQM
ابنکه اصولا عناصری مانند اطلاعات و دانش چه نقشی در پیشرفت و تعالی سازمانها ایفا می کنند و از نظر اهمیت در میان معیارها و ارزشهای سازمانی چه جایگاهی را به خود اختصاص می‌دهند یكی از پرسشهای اساسی رهبران سازمانها، در پیاده سازی مدل تعالی سازمانی است . بطور کلی رویکرد سازمانهای متعالی در عصر حاضر، برنامه ریزی و طراحی ساختارها و فرایندهای کسب وکار سازمانی، با محور قرار دادن دانش است . در چنین سازمانهایی به دانش بعنوان یک منبع با ارزش در برنامه‌ریزیهای استراتژیک به شکل جدی توجه می‌شود و این دقیقا همان نقطه ای است که امروزه سازمانها را از یکدیگر جدا می سازد . بر اساس مطالعاتی که بر روی سازمانهای موفق و ناموفق صورت گرفته پژوهشگران در یافته اند که سازمانهای موفق دارای ویژگیهای تقریبا یکسانی هستند که از آنها بعنوان ارزشهای بنیادین نام برده می‌شود . این ارزشهای بنیادین در مدل تعالی سازمانی اروپایی
EFQM به هشت اصل خلاصه شده است که در دنباله این مطلب همراه با تعاریف آورده شده است . جالب اینجا است: اگر چه یکی از این اصول خود به طور مستقیم به اطلاعات و دانش پرداخته است ( یاد گیری، نوآوری و بهبود مستمر) لیکن در اکثر اصول دیگر نیز نقش اطلاعات و دانش پر رنگ دیده می‌شود . این ارزشها عبارتند از:

 

نتیجه گرایی: در سازمانهای متعالی، اطلاعات مربوط به ذینفعان فعلی و آتی جمع‌آوری می‌شود و بمنظور تعیین و استقرار و بازنگری خط مشی ها، استراتژیها، هدفها، مقاصد و شاخصها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مشتری مداری: شناخت و درک مشتریان، با تمرکز بر خواسته‌ها و انتظارهای فعلی و آتی آنها از راه جمع‌آوری اطلاعات و به کار گیری روشهای موثر.

 

توسعه شراکتهای خارجی: سازمانهای متعالی، تشخیص می‌دهند که میزان موفقیت آنها در دنیای پر تحول کنونی، بستگی به شراکتهایی دارد که زمینه پیاده سازی این‌گونه تحولات را ایجاد می‌کنند. این شراکتها، سازمانها را قادر می‌سازند تا ارزش افزوده بیشتری برای ذینفعان خود به ارمغان آورند. شرکا برای تحقق هدفهای مشترک با یکدیگر همکاری دارند و هر یک از راه در اختیار گذاشتن تخصص، منابع و دانش از یکدیگر حمایت می‌کنند.

 

مدیریت بر مبنای فرایندها و واقعیت‌ها‌: در سازمانهای متعالی، بواسطه وجود مجموعه ای شفاف و یکپارچه از: فرایندها، اطمینان از اجرای نظام مند خط مشی ها، استراتژیها؛ هدفها و برنامه‌های سازمان، تضمین می‌شود. این فرایندها به گونه ای موثر، جاری سازی و مدیریت می‌شوند و همواره بهبود می‌یابند.تصمیم گیریها بر اساس اطلاعات واقعی و قابل اطمینان از عملکرد حال و مورد انتظار وغیره و عملکرد رقبا انجام می‌شود. تجربه به کار گرفته شده در انجمن هوانوردی فدرال آمریکا نشان می‌دهد که مدیریت فرایندها و مدیریت دانش کاملا مکمل یکدیگرند. اصلاح فرایند به سازمان کمک می‌کند تا از راه بررسی مستمر و با نگرشی متکی بر انجام بهتر امور، اثر بخشی سازمان را افزایش دهد و با مستند سازی فرایندها، نقش و مسئولیتهای کارکنان به راحتی تعیین می‌شود. (قدمی، 1384)

 

رهبری و ثبات در مقاصد: رهبران در سازمانهای متعالی بطور مستمر محرک و الهام بخش کارکنان در حرکت بسوی تعالی هستند، به گونه ای که در رفتار و عملکرد، به عنوان الگو شناخته می‌شوند. در چنین شرایطی رهبران قابلیت خود را در تطبیق و همسو سازی جهت گیری سازمانی، در قبال تحرکات و تغییرات سریع محیط بیرونی، نشان می‌دهند و کارکنانشان را با خود همراه می‌سازند.

 

توجه به مسئولیتهای اجتماعی: سازمانهای متعالی از راه ایجاد شفافیت و پاسخگویی مناسب به ذینفعان در قبال عملکرد خود به عنوان سازمانهای مسئول، رویکردهای سطح بالای اخلاقی را اتخاذ می‌کنند. آنها به مسئولیت اجتماعی و حفظ پایداری محیط زیست در حال و آینده توجه دارند و فعالانه آن را ترویج می‌كنند.

 

توسعه و مشارکت کارکنان: سازمانهای متعالی با جذب و توسعه دانش کارکنان خود به شایستگی های مورد نظر دست می یابند و بطور مثبت و فعالانه به گونه ای همه جانبه ار آنها حمایت می‌کنند. با تفویض اختیار و کمک به آزاد سازی و تحقق قابلیتهای بالقوه کارکنان، توسعه فردی آنان تقویت می‌شود. این سازمانها اهمیت فزاینده سرمایه‌های فکری کارکنان خود را درک می‌کنند و از دانش آنها در جهت منافع سازمان بهره می‌گیرند. آنها مشارکت فعال کارکنان و قابلیتهای بالقوه ایشان را از راه ارزشهای مشترک ؛ فرهنگ صداقت و شفاف سازی به حداکثر می‌رسانند و با هدف ایجاد و استقرار ایده‌های بهبود، از مشارکت آنان بهره می‌گیرند.

یادگیری، نوآوری و بهبود مستمر : سازمانهای متعالی، همواره در حال یادگیری از فعالیتها و عملکرد خود و دیگران هستند. این سازمانها دانش کارکنانشان را بمنظور حداکثر کردن یادگیری، در سراسر سازمان به کار می‌گیرند. در این سازمانها کارکنان در

حفظ سرمایه‌های فکری خود، دقت و در جای مناسب از آن برای کسب دستاوردهای کسب وکار سازمان استفاده می‌کنند. با مطالعه این ارزشها به نقش و جایگاه اطلاعات و دانش در سازمانهای موفق پی برده و اهمیت شناخت و تجزیه و تحلیل مرزهای مدیریت اطلاعات و دانش به منظور تعیین مسیر حرکتی آنها برای سازمانها، از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد‌ شد.

 

اهمیت اطلاعات و دانش در معیارهای مدل تعالی EFQM
در مطالب یادشده، به نقش اطلاعات و دانش در شكل گیری ارزشهای بنیادین مدل تعالی اشاره شد . در این بخش میزان اهمیت اطلاعات و دانش را در معیار های مدل، مورد بررسی قرار می دهیم . همان‌گونه که در مدل تعالی مبتنی بر بنیاد کیفیت اروپا (شکل1) مشاهده می‌شود، پنج معیار به بخش توانمندسازهای سازمانها و چهار معیار به بخش نتایج اختصاص دارد. ‌هر سازمانی که خواستار تعالی است باید بر اساس نتایج اندازه‌‌گیری شده توانمندیهای خود در هر سال را اصلاح و تقویت كند این چرخه‌ هر ساله اندازه‌‌گیری شده و در صورت تعریف دقیق و اجرای درست پروژه‌های بهبود، باعث ثبت روند حرکتی مثبت برای سازمانها خواهد شد. تعداد 9 زیر معیاراز این پنج معیار در بخش توانمند سازها (
b2،a3–b3-c3d- 3e- 3–d 4e-4b-5 )بطور مستقیم به لزوم توانمندی در زمینه اطلاعات و دانش پرداخته است. زیر معیارe 4 نکات راهنمایی در زمینه مدیریت اطلاعات دانش را در برمی‌گیرد و زیر معیارd4 بطور مجزا، به زیر معیار مدیریت فناوری اطلاعات، كه بخشی از مدیریت فناوری محسوب می‌شود، تکیه دارد.  نکته جالب در معیار 3 (کارکنان ) است، به گونه‌ای که شناسایی حفظ و توسعه دانش کارکنان را از مسئولیتهای مدیریت منابع انسانی می‌داند و سازمانها در بخش منابع انسانی باید در اظهار نامه‌های خود به رویکردهاو میزان جاری سازی و اندازه‌گیری اثربخشی این رویکردها اشاره کنند و مبنای امتیاز دادن به آنها، بر اساس این فعالیتها است. نتیجه اینکه مدیریت منابع انسانی، به عنوان یکی از زیرساختهای بسیار مهم برای مدیریت دانش محسوب می‌شود. معیار های a7 و b7 نیز نتایج حاصل توانمندی را در مورد منابع انسانی بیان می‌دارد. یک زیر معیار، در معیار استراتژی و یک زیر معیار در معیار فرایندها هم مطابق تعریف مدل سرآمدی به اطلاعات و تفکر و نوآوری می پردازد که در ادامه به تعریف دقیق هر معیار و زیر معیارهای مورد اشاره می پردازیم. معیار 2 كه استراتژی است دارای 4 زیرمعیار است كه معیار b2 آن با عنوان «خط مشی و استراتژی، مبتنی بر اطلاعات حاصل از بخش عملكرد، تحقیقات، یادگیری و فعالیتهای مرتبط بیرونی هستند» به نقش اطلاعات و یادگیری تاكید دارند.
معیار 3 مربوط به منابع انسانی است که در نتایج بخش مربوط به نتایج منابع انسانی را پوشش می‌دهد.این معیار به پنج زیر معیار به شرح زیر تقسیم می‌شود و همان‌گونه که مشخص شده به نقش و اهمیت دانش و توانایی کارکنان توجه شده است :
a3: منابع انسانی برنامه ریزی، مدیریت و بهبود می‌یابند.
b3:
دانش و شایستگی کارکنان شناسایی می‌شود، توسعه می یابد و حفظ می‌شود.
c3:
کارکنان مشارکت داده و توانمند می‌شوند.
d3
: کارکنان و سازمان گفتمان دارند.
e3: کارکنان پاداش دریافت می‌کنند و مورد تقدیر و توجه قرار می‌گیرند.
معیار 4 مربوط به منابع و شرکا است که از چهار زیر معیار آن، دو زیر معیار (كه درپی آمده) به فناوری و اطلاعات و دانش مربوط است، ارتباط مستقیمی به نتایج کلیدی عملکرد در معیار نتایج دارد.
d4
: فناوری مدیریت می‌شود. در بخش خطوط راهنمای این زیر معیار، به نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در بهبود عملیات سازمان اشاره دارد .
e4: اطلاعات و دانش مدیریت می‌شوند.
معیار 5 مربوط به فرایندها است که در نتایج، ارتباط مستقیمی به نتایج مشتری دارد. از پنج زیر معیار آن، تنها یک زیر معیار را می‌توان مرتبط به دانش و خلاقیت دانست.
b5:
در صورت لزوم فرایندها را با استفاده از نوآوری، بهبود می بخشند تا رضایت کامل و ارزش فزاینده برای مشتریان و سایر ذینفعان حاصل شود.
همان‌گونه كه ملاحظه می‌شود اطلاعات و دانش، مانند خط مشی و استراتژی در مدل تعالی سازمانی در كل حوزه توانمندسازهای مدل گسترش یافته و سازمان با مدیریت درست بر آنها می‌تواند علاوه بر زیر معیار
e 4 در معیار و زیر معیار دیگر نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و امتیاز لازم را برای سازمان كسب كند .

 

ادغام یا جدا سازی فعالیتهای اطلاعاتی و دانشی در سازمان كدام‌یك ؟
برخی از سازمانهای دانش محور، اقدام به جدا سازی فرایندهای اطلاعاتی و دانشی خود از یكدیگر نموده‌اند‌‌. این در حالی است كه برخی دیگر از سازمانها، فعالیتهای اطلاعاتی و دانشی خود را در یك جایگاه سازمانی ادغام كرده اند. گروهی بر این باورند که، اگرچه مدیریت اطلاعات و مدیریت دانش، به واسطه نوع و ماهیت فعالیتهایشان دومقوله مجزا از یکدیگر هستند لیکن این دو را باید در یک ساختار تشکیلاتی در سازمان قرار داد، به گونه ای كه تنها یک مدیر ارشد بر فعالیتها و برنامه‌های آنها نظارت داشته، سیاستها و استراتژی آن دو را ایجاد و جاری سازی كند. این مدیر می‌تواند مدیر ارشد دانش نامیده شود. به عبارت دیگر: مدیرارشد اطلاعات به مدیر ارشد دانش تبدیل می‌شود. استدلالی که این دسته از افراد دارند این است که ازآنجایی که دانش از اطلاعات منتج می‌شود و به عبارت دیگر دانش زاییده اطلاعات پردازش شده است، در نتیجه این دو باید در یک مجموعه دیده شوند و مدیرارشد برای این دو حوزه یک نفر تعریف شود که با فراگیری مهارتهای مورد نیاز در این دوحوزه صلاحیت راهبری این پست را به دست آورده باشد تا جمع‌آوری، سازماندهی و مدیریت اطلاعات و دانش را بصورت یکپارچه و با هدف پشتیبانی از خط مشی و راهبرد سازمان ارائه كند. (منبع شماره 5) از طرف دیگر گروه دیگری بر این امر توافق دارند که مدیرارشد دانش نباید همان مدیرارشد اطلاعات باشد و دلیل آن را این گونه می دانند که این مقام دانشی، به فردی با درک عمیق از دانش و یادگیری نیاز دارد نه فقط یک کارمند فنی که ‌هراز چند گاهی چند اصطلاح دانشی را فرا گیرد و بتواند به گفتگو و بحثهای سازمانی بپردازد. (منبع شماره 6) این گروه که از طرفداران محض مدیرارشد اطلاعات هستند، باور دارند که اطلاعات یک موضوع تجاری، سازمانی و فنی است. مدیرارشد اطلاعات مسئول ساخت، اجرا و حفظ زیر ساختهای فنی و استفاده از فناوری اطلاعات در جهت بسط راهبرد فعالیتهای پژوهشی در یک مرکز دانش محور و به طور کلی فعالیتهای کسب و کار یک سازمان و توسعه برنامه برای به کارگیری فناوری اطلاعات در منافع راهبردی یک سازمان است.
مدیر دانش باید مطمئن باشد که ساز و کارها در جای خود قرار دارند تا کارکنان بدانند که چه دانشی در دسترس آنها است و چگونه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. مدیرارشد اطلاعات نیز باید با استفاده از فناوری و به کارگیری آن در راستای تامین خواسته‌ها و نیازهای مدیریت دانش تلاش كند. جالب اینجا است که وقتی مدل تعالی سازمانی جامعه اروپا را بررسی می‌کنیم، این نکته که مدیریت اطلاعات و دانش را در یک زیر معیار و مدیریت فناوری را در زیرمعیار جداگانه دیگری در نظر گرفته، جلب توجه می‌کند. اگر چه در ارزیابی سازمانها؛ به‌هیچ عنوان ساختار سازمانی با مدل مورد بررسی منطبق نیست و سازمانهایی که مدیر اطلاعات آنها و مدیر دانش آنها از یکدیگر مجزا بوده ولی الزامات مدل را برآورده سازند امتیاز کامل دریافت می‌کنند، لیکن شاید تلفیق این دو در یک زیر معیار و جدا دیدن مدیریت منابع انسانی ( معیار 3) و مدیریت فناوری اطلاعات ( زیر معیارd4 ) در مدل تعالی سازمانی اروپا، به نوعی مصداق ادعای طرفداران حذف مدیرارشد اطلاعات باشد.

 

تفاوت مدیریت اطلاعات و دانش
اگر چه مفهوم مدیریت دانش با مدیریت اطلاعات متفاوت است، لیکن اغلب این دو مفهوم با یکدیگر اشتباه می‌شود. مدیریت دانش فقط مدیریت اطلاعات نیست و تفاوت این دو را باید در حیطه‌های کاری آنها جستجو کرد. اطلاعات و دانش ایستا نیستند و در میان سازمانها از راههای مختلف حرکت می‌کنند. یک راه تشخیص بین مدیریت اطلاعات و دانش، مشاهده فرایندها و گامهای ورود به این دو حوزه است. مدیریت اطلاعات، مدیریت منابع اطلاعاتی سازمانها است که با فناوری اطلاعات و مدیریت آن هماهنگی و همکاری نزدیکی باید وجود داشته باشد. اطلاعات از راه فرایند انسانی و اجتماعی ، در هر دو سطح فردی و سازمانی، به دانش تبدیل می‌شود و به‌همین خاطر مدیریت دانش از مدیریت اطلاعات متفاوت است (منبع شماره 8). مدیریت اطلاعات، ابتدا راه حل فناورانه را در نظر می گیرد و فرهنگ و رفتار كاركنان را در مرتبه دوم اهمیت قرار می‌دهد. این نگرش، می تواند یكی از علتهای بازدهی كم سرمایه گذاریها در فناوریهای اطلاعاتی باشد. مدیریت دانش با تاكید بر اهمیت انسانها و رفتار وفرهنگ كاری آنها، به جای تاكیدهای فناورانه مدیریت اطلاعات، آغاز می‌شود و چارچوب معماری آن از دو بعد اجتماعی و فنی تشكیل شده است. مدیریت دانش، مکمل مدیریت اطلاعات است .مدیریت اطلاعات به تنهایی و بدون مدیریت دانش ناقص است و بار مالی را که بابت تامین اطلاعات و ابزارهای اطلاعاتی برای سازمان ایجاد می شود نمی تواند تجزیه و تحلیل كند و ثمرات آن را قابل درک سازد؛ به عبارت ساده‌تر هزینه هایی که سازمان بابت توانمند شدن در این بخش تحمل می‌كند، در نتایج کلیدی عملکرد، به سادگی اندازه‌گیری نمی شود . مدیریت اطلاعات و مدیریت دانش لبه تیز و مشخصی ندارد (منبع شماره 10). مرز تمایز آنها را باید به صورت طیفی دانست که هرچه به سمت مدیریت دانش حرکت كنیم؛ به افراد، گونه همکاری آنها، اعتقادها، آموزشها، ارتباطها، یادگیری ،سرمایه های فکری و نوآوری بستگی دارد و هرچه به سمت مدیریت اطلاعات برویم به فناوریهای ارتباطی ، سازماندهی ، ذخیره سازی، جمع آوری و توزیع سرمایه های اطلاعاتی می پردازد . به طورکلی می‌توان نتیجه گرفت که: مدیریت اطلاعات بدون مدیریت دانش گیج و مدیریت دانش بدون مدیریت اطلاعات، لنگ است . این دو لازم و ملزوم یکدیگرند و بیشتر نتایج حاصل از موفقیتهای سازمانها در این دو حوزه، به میزان سرمایه‌گذاری و برنامه ریزی مشترك آنها در مدیریت اطلاعات ، مدیریت دانش و منابع انسانی بستگی دارد و براین اساس استراتژی‌های آنها باید در حمایت از یکدیگر تدوین شود .

 

عدم پیوند مناسب بین فعالیتهای دانشی و اطلاعاتی در سازمانها
با توجه به نوپا بودن مدیریت دانش در اغلب سازمانها ، نه تنها از لحاظ ساختار سازمانی پیوند و ارتباط حوزه‌های مدیریت اطلاعات و مدیریت دانش با یکدیگر به درستی تبیین نشده، بلکه هنوز اهمیت و نقش تکمیلی مدیریت بر اطلاعات و مدیریت بر دانش، در تولید دانش سازمانی به درستی برای مدیران ارشد و کارکنان شاغل در این بخش‌‌ها شفاف نشده است. مدیران ارشد به کارشناسان اطلاعات به عنوان حافظان کتابها و منابع علمی خریداری شده می‌‌نگرند و از سوی دیگر تنها کارشناسان بخشهای پژوهشی را آسان سازان تولید دانش، در سازمان ارزیابی می‌کنند. عدم پیوند فعالیتهای مدیریت بر دانش با مدیریت بر اطلاعات، باعث می‌شود دانش صریح شده‌ای که حاصل یكی از فرایندهای مدیریت بر دانش است، در چرخه فرایندی مدیریت اطلاعات قرار نگرفته و به صورت غیرکارشناسانه و با اثر بخشی پایین برای استفاده مجدد در سازمان ثبت شود. از طرف دیگر کارشناسان اطلاعات انرژی خود را صرف دسته‌‌بندی و سازماندهی فقط منابعی، مانند: کتاب، مقاله ها، استانداردها و دیگر اطلاعات تهیه شده از خارج سازمان می‌كنند. توجه به این نکته ضروری است که سازماندهی و به جریان انداختن دانش صریح شده و داخلی سازمانها، مانند: فرایندهای کاری، اطلاعات مالی، بازرگانی، اداری و پرسنلی، گزارشهای فنی، گزارشهای تحلیل خطاها و غیره از جمله فعالیتهای مهمی هستند که باید توسط حوزه مدیریت بر اطلاعات برنامه‌‌ریزی شوند (منبع شماره 11).

 

نتیجه گیری
در سازمانهای متعالی، دانش و اطلاعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بعنوان یك برتری رقابتی مورد توجه قرار می گیرد به گونه ای كه بسیاری از شركتهای مطرح مانند: زیمنس ، اپل ، ماكروسافت ، اچ پی به عنوان شركتهای متعالی و دانش محور شناخته شده اند . از طرف دیگر از هشت اصل بنیادین مدل تعالی 6 اصل به گونه‌ای مستقیم به اطلاعات و دانش در تعریفها اشاره دارد‌، ضمن اینكه توجه به مدیریت درست بر اطلاعات و دانش باعث می شود تا دیگر معیار های مدل تعالی سازمانی نیز به آنها بپردازد و طبق منطق امتیاز دهی امتیازات لازم كسب شود . به عبارت دیگر فعالیتهای دانشی و اطلاعاتی مانندخط مشی و استراتژی در دیگر معیار های مدل مورد توجه قرار گرفته، اثرگذار است. همچنین در سازمانها، جایگاه سازمانی مدیران ارشد اطلاعات و دانش می‌تواند مجزا یا با هم دیده شود و این بستگی به سیاستهای آن سازمان دارد. لیکن نیاز به مدیریت بر اطلاعات با حذف جایگاه مدیر ارشد اطلاعات از بین نمی‌‌رود و در مدل تعالی نیز مجزا یا ادغام بودن وظایف، تاثیری در ارزیابی سازمان ندارد . تدوین یک برنامه استراتژیک مرتبط با حوزه فعالیتهای دانشی و اطلاعاتی ، به عنوان نخستین حلقه شروع مسیر حرکت در مدیریت کردن مناسب اطلاعات و مدیریت دانش محسوب می شود، به گونه ای كه باید در حمایت از برنامه ها و خط مشی كلی سازمان نیز محسوب شود ؛ زیرا نقطه تمایز سازمانهای دانش محور از دیگر سازمانها، آگاهی درمورد نیازها ، نقاط قوت و نقاط ضعف دانشی و اطلاعاتی سازمان است . به عبارت دیگر: وقتی فرایندهای اطلاعاتی و دانشی با دیگر فرایندهای سازمان در ارتباط باشد. به عنوان یك مزیت رقابتی برای سازمانها قلمداد
می شوند ؛ در غیر این صورت فعالیتهای دانشی و اطلاعاتی، نه تنها كمكی به تحقق هدفهای سازمانی نمی كنند بلكه به عنوان یك مانع و فرایند غیر ضروری نیز در سازمان مطرح شده، فعالیت این حوزه در انزوا قرار می گیرد، كه در این میان زیان دهندة سازمان است.

 

منابع

1-راهنمای دهگانه EFQM، انجمن مدیریت كیفیت ایران، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران 1384.
2- موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی ، نگرش جامع بر مدل تعالی
EFQM، انتشارات پیام یار – 1384.
3 - دکتر محسن قدمی: مدیریت دانش محور ، نشریه صنعت حمل و نقل، شماره250 ، 1384 .
4-آدی لانبرگ: نادیا سلیمانی، بهترین و بدترین وضعیت و جایگاه برای مدیران ارشد
اطلاعات ,
www. Psworldiran.com/ict/ict , 2006
5-
www.server.de/servlet/is/1432, 2006
6-
CIO – responsibilities , www.balancedscorecard.org/bkgd/cio.html, 2006
7-
France bouthillier & Kathleen Shearer, Understanding KM & IM, Information Research,vol.8 No.1 , Oct 2002 .
8-
Imdat solak – master Thesis- Die Rolle des CKO im allgemeinen und in der Medienbranche im Spezielle.

9-رادینگ –آلن، دکتر محمد حسین لطیفی: مدیریت دانش موفقیت در اقتصاد جهانی مبتنی بر اطلاعات، انتشارات سمت - 1383.
10-
Denham Grey, Knowledge Management and Information Management :The Differences, 2001-2005 Smith Weaver Smith , Aug 1998 , www.Smith WeaverSmith.com/Km-im

11- مالكی، قاسم: ارائه چارچوب حركت از مدیریت اطلاعات به مدیریت دانش در سازمانهای تحقیق و توسعه، پایان نامه كارشناسی ارشد ، دانشگاه صنعتی مالك اشتر 1385.
12-داونپورت، تامس اچ، پروساک، لارنس، دکتر ح. رحمان سرشت: مدیریت دانش، نشر ساپکو، 1379.

 

* قاسم مالكی: كارشناس ارشد پژوهشكده سیستم‌های دفاعی  سازمان صنایع هوافضا
** دكتر فرید به آذین: عضو هیئت علمی دانشگاه مالك اشتر و پژوهشكده سیستم‌های دفاعی
*** دكتر رضا حسنوی: عضو هیئت علمی دانشگاه مالك اشتر و پژوهشكده سیستم‌های دفاعی


Cialis 20 mg
1397/09/15 23:18

This is nicely expressed! .
cialis soft tabs for sale achat cialis en itali ou acheter du cialis pas cher cialis online cialis pills price each cialis para que sirve only here cialis pills when will generic cialis be available cialis rezeptfrei sterreich 5 mg cialis pharmacie en ligne
buy generic cialis pills
1397/09/15 03:49

You actually suggested that really well!
cialis 5mg billiger sialis cialis 10mg prix pharmaci cialis en 24 hora cialis generika deutschland cialis online how do cialis pills work cialis ahumada pastillas cialis y alcoho cialis generique 5 mg
buy cialis without a doctor's prescription
1397/09/14 10:27

Kudos. I enjoy this.
we recommend cialis best buy cialis sans ordonnance cialis professional yohimbe calis price cialis wal mart pharmacy prezzo di cialis in bulgaria look here cialis cheap canada cialis tadalafil generic low dose cialis cialis sans ordonnance
buy cialis online
1397/09/13 22:59

Thanks a lot! Lots of information!

where do you buy cialis cialis y deporte generic cialis levitra cialis efficacit cialis 20mg prix en pharmacie tadalafil 20mg tarif cialis france wow cialis 20 cialis tablets for sale tesco price cialis
buy cialis without a doctor's prescription
1397/09/13 12:03

Cheers, Great information.
cialis authentique suisse buy generic cialis best generic drugs cialis venta cialis en espaa pastillas cialis y alcoho tadalafil generic when will generic cialis be available cialis daily reviews cialis 5 mg schweiz precios cialis peru
Cialis online
1397/09/13 00:28

Beneficial knowledge. Regards.
generic cialis cialis online cialis generico in farmacia cialis 5 mg canada discount drugs cialis we like it cialis soft gel buy generic cialis cialis lowest price generic for cialis sialis
Cialis pills
1397/09/12 11:31

You made your point!
rezeptfrei cialis apotheke cialis online generic cialis review uk cialis rezeptfrei cialis in sconto cialis super acti generic cialis tadalafil cialis bula cialis bula cialis online deutschland
buy cialis germany
1397/09/12 00:03

Seriously lots of fantastic information!
cialis generika 200 cialis coupon cialis therapie generic cialis with dapoxetine cialis 20mg preis cf cialis sale online cialis generic 5 mg cialis coupon printable buy cialis online legal cialis side effects dangers
buy cialis online us pharmacy
1397/09/11 10:55

You made your point quite nicely!!
cialis generic tadalafil buy cialis prezzo di mercato american pharmacy cialis cialis patentablauf in deutschland cialis canada on line rx cialis para comprar how do cialis pills work cialis 5 mg schweiz cialis 20 mg cut in half try it no rx cialis
buy cialis germany
1397/09/11 00:06

Thanks. Loads of material!

cialis generic availability cialis price thailand enter site 20 mg cialis cost weblink price cialis buy cialis online cheapest cialis australia org click now cialis from canada only here cialis pills buy name brand cialis on line does cialis cause gout
Online cialis
1397/09/10 10:51

You suggested that very well.
weblink price cialis tesco price cialis free generic cialis prezzo di cialis in bulgaria precios de cialis generico cialis daily dose generic cialis 10 doctissimo ou acheter du cialis pas cher we choice cialis pfizer india cialis 20 mg best price
Cialis canada
1397/09/9 23:33

Fantastic forum posts. Regards.
cialis 05 canadian cialis generic cialis with dapoxetine only best offers cialis use click now buy cialis brand opinioni cialis generico cialis therapie low dose cialis blood pressure cialis rezeptfrei sterreich cialis cuantos mg hay
Cialis prices
1397/09/9 11:49

Cheers, Loads of data.

cialis online napol cialis wir preise discount cialis online cialis tadalafil 20 mg how much does a cialis cost prices on cialis 10 mg enter site 20 mg cialis cost tadalafil tablets cialis generico postepay
buy generic cialis pills
1397/09/9 00:30

Excellent advice. With thanks!
cialis taglich only now cialis 20 mg safe dosage for cialis non 5 mg cialis generici cuanto cuesta cialis yaho no prescription cialis cheap how much does a cialis cost cialis for bph cialis price thailand usa cialis online
Online cialis
1397/09/8 13:08

Cheers, Valuable stuff!
cialis uk next day cialis generika cialis kaufen wo cialis kaufen cialis 5 mg funziona cialis australia org acquistare cialis internet cialis uk next day 5 mg cialis coupon printable wow look it cialis mexico
Cialis 20 mg
1397/09/8 00:44

Thanks a lot. I value this.
price cialis per pill cialis for sale in europa canadian discount cialis when will generic cialis be available how to purchase cialis on line cialis with 2 days delivery bulk cialis cialis para que sirve generic cialis prezzo di cialis in bulgaria
buy cheap cialis no prescription
1397/09/7 12:26

Useful write ups. Thanks!
estudios de cialis genricos cialis 05 only best offers 100mg cialis cialis dosage cialis free trial viagra vs cialis vs levitra cialis for sale in europa cialis for daily use cialis tablets australia cialis et insomni
Cialis prices
1397/09/7 00:21

Cheers! A good amount of info.

cialis 5 mg effetti collateral cialis arginine interactio miglior cialis generico acquistare cialis internet prezzo di cialis in bulgaria acquistare cialis internet cialis 200 dollar savings card ou trouver cialis sur le net cialis generique only best offers cialis use
vardenafil
1397/07/18 23:27

Thanks, Lots of info!

buy 10 mg levitra levitra buy levitra 20 mg vardenafil 20mg cheap 20mg levitra buy levitra online levitra 10 mg prezzo buy levitra 10mg vardenafil 20mg vardenafil
Cialis pills
1397/07/9 23:47

Amazing forum posts. Thanks a lot!
we use it cialis online store viagra vs cialis vs levitra cialis authentique suisse warnings for cialis how much does a cialis cost cialis savings card trusted tabled cialis softabs prices for cialis 50mg click here take cialis cialis 50 mg soft tab
buy generic cialis pills
1397/07/7 22:04

Terrific data. Regards.
bulk cialis cialis 100mg suppliers price cialis per pill cialis daily reviews cialis baratos compran uk opinioni cialis generico brand cialis generic import cialis we like it cialis soft gel discount cialis
issuu.com/cialisprofessional
1397/07/7 18:34

Nicely put. Thanks a lot.
we use it 50 mg cialis dose walgreens price for cialis buy cialis cialis generico in farmacia prix cialis once a da cialis 5 mg funziona cialis generisches kanada dosagem ideal cialis cialis 5 mg schweiz cialis 10 doctissimo
canada medication list
1397/06/31 13:32

You have made your point.
order canadian prescriptions online buy viagrow canadian pharmacy meds drugs for sale in uk trusted pharmacy canada prescription drugs without prior prescription online pharmacies in usa online pharmacies of canada pharmacy canada online prescriptions Northwest Pharmacy
cialisvonline.com
1397/06/28 14:46

Many thanks. Quite a lot of material.

trusted tabled cialis softabs the best site cialis tablets cialis daily reviews cialis e hiv purchase once a day cialis precios de cialis generico cialis 50 mg soft tab cialis vs viagra rezeptfrei cialis apotheke cialis rckenschmerzen
cialisvipsale.com
1397/06/23 16:28

Thank you. A lot of info.

venta de cialis canada cialis for daily use discount cialis cialis generico how to purchase cialis on line we use it cialis online store opinioni cialis generico buy cialis online legal tadalafil 20 mg cialis reviews
http://cialisvonline.com/
1397/06/14 23:14

Really tons of valuable knowledge.
buy generic cialis we recommend cheapest cialis trusted tabled cialis softabs cialis lowest price cialis super kamagra low dose cialis blood pressure cialis daily dose generic il cialis quanto costa costo in farmacia cialis look here cialis order on line
http://canadianpharmacytousa.com/
1397/06/13 15:28

Nicely put, Many thanks.
top rated canadian pharmacies online online pharmacies legitimate drugstore online shopping reviews pharmacy canada reviews canada medication pharmacy canadian pharmacycanadian pharmacy canadian pharmacies without an rx canadian rxlist drugstore online canadian pharmacy king
where to buy viagra without a prescription
1397/06/13 01:10

You stated that perfectly.
buy super viagra how get viagra where can i buy viagra online uk can you really buy viagra online buy viagra uk pharmacy pharmacy online get viagra uk buy viagra using paypal buy viagra online using paypal online pharmacy order
http://cialisky.com/
1397/06/11 23:00

Many thanks! I enjoy this.
cialis dosage cialis patent expiration preis cialis 20mg schweiz dose size of cialis effetti del cialis overnight cialis tadalafil cialis professional from usa cialis preise schweiz bulk cialis cialis generika
http://viagravonline.com/
1397/06/11 10:27

Well expressed certainly! !
5 mg cialis coupon printable cialis italia gratis we like it safe cheap cialis cialis generisches kanada usa cialis online cialis tadalafil buy cialis sample pack tadalafil 20 mg tadalafil 5mg canadian discount cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

دریافت کد تاریخ شمسی

درباره وبلاگ

در كارهای كارمند بنگر و چون آنان را آزمایش كردی به كار گیر، نه از راه بخشش و خودكامگی؛ بطور دلخواه اینان را از میان اهل تجربه تعیین نما، زیرا آنها در سنجش عواقب كارها بیناترند.

حضرت علی (ع)
مدیر وبلاگ : ابراهیم براتی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

دریافت کد جدول لیگ برتر فوتبال ایران و جهان

// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);